Or 99w (hwy 91) over Or 217 (hwy 144)
Fair Condition59 years old44,600 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Washington |
| Location | 0.6 Mi N Of Tigard Cc |
| Carries | Or 99w (hwy 91) |
| Crosses | Or 217 (hwy 144) |
| Coordinates | 45.43517, -122.76179 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 215.9 ft (65.8 m) |
| Max Span | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Width | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Area | 1684.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44,600 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09519 01W 00865 |