HWY 301 over Fulton Canyon Creek
Fair Condition60 years old551 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Sherman |
| Location | 099 Mi NW Wasco |
| Carries | HWY 301 |
| Crosses | Fulton Canyon Creek |
| Coordinates | 45.64088, -120.86833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 134.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 551 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09456 301 00564 |