HWY 301 over Fulton Canyon Creek
Fair Condition106 years old551 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Sherman |
| Location | 091 Mi NW Wasco |
| Carries | HWY 301 |
| Crosses | Fulton Canyon Creek |
| Coordinates | 45.63060, -120.86190 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 69.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 1966) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 551 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 0M093 301 00645 |