HWY 29 over Creek
Fair Condition59 years old10,697 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Washington |
| Location | 0.6 M In Gaston Po |
| Carries | HWY 29 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 45.44415, -123.14159 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 435.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,697 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09497 029 02497 |