I-84 (hwy 006) EB over North Powder Int
Fair Condition54 years old6,205 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Union |
| Location | 0.5 Mi NW Baker Co Line |
| Carries | I-84 (hwy 006) EB |
| Crosses | North Powder Int |
| Coordinates | 45.02554, -117.92640 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 146.0 ft (44.5 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 596.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,205 (2022) |
| Truck Traffic | 36% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09499A006 28568 |