US 30 (hwy 066) over Uprr (n Powder)
Good Condition54 years old872 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Union |
| Location | 0.4 Mi. NW Baker Co. Line |
| Carries | US 30 (hwy 066) |
| Crosses | Uprr (n Powder) |
| Coordinates | 45.02289, -117.92585 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 205.1 ft (62.5 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 812.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 872 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09500 066 03252 |