Or 126 (hwy 227)eb over Mckenzie Oflow
Good Condition60 years old12,026 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Lane |
| Location | 04.7 Mi E HWY 001 Jct |
| Carries | Or 126 (hwy 227)eb |
| Crosses | Mckenzie Oflow |
| Coordinates | 44.05959, -122.95626 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 574.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,026 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09563E227 00820 |