HWY 123 over Bnsf
Poor Condition117 years old14,374 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | N. Lombard ST Over Burlin |
| Carries | HWY 123 |
| Crosses | Bnsf |
| Coordinates | 45.58634, -122.73586 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Deck |
| Total Length | 339.9 ft (103.6 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 1895.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1909 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,374 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Railroad |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 0M089 123 00240 |