Grande Ronde/e AVE over Rock Creek
Fair Condition64 years old360 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Polk |
| Location | 002 S Of State HWY 18 |
| Carries | Grande Ronde/e AVE |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 45.05679, -123.60936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 169.0 ft (51.5 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 484.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 360 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10002A068300016 |