Grand Ronde Road over South Yamhill River
Fair Condition56 years old2,809 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Polk |
| Location | 003 N State HWY 18 |
| Carries | Grand Ronde Road |
| Crosses | South Yamhill River |
| Coordinates | 45.06314, -123.60963 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 164.0 ft (50 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 525 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,809 (2020) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10003A068100095 |