County Road 98 over Willow Slough
Fair Condition67 years old6,160 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Yolo |
| Location | 1.3 Mi N Of Co Road #29 |
| Carries | County Road 98 |
| Crosses | Willow Slough |
| Coordinates | 38.61038, -121.80289 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 352.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,160 (2009) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 22C0027 |