County Road 99 over Willow Slough
Fair Condition51 years old2,830 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Yolo |
| Location | 1 Mi N C.r. #29 |
| Carries | County Road 99 |
| Crosses | Willow Slough |
| Coordinates | 38.60468, -121.78534 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 447.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,830 (2009) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 22C0038 |