Harmony Road over Goose Creek
Fair Condition62 years old748 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Polk |
| Location | 004 N Of Buell |
| Carries | Harmony Road |
| Crosses | Goose Creek |
| Coordinates | 45.02835, -123.43088 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 124.0 ft (37.8 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 351.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 748 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10031A066700366 |