Gooseneck Road over Gooseneck Creek
Fair Condition44 years old354 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Polk |
| Location | 028 S Of State HWY 22 |
| Carries | Gooseneck Road |
| Crosses | Gooseneck Creek |
| Coordinates | 45.00699, -123.46419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 165.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 354 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10042A661100275 |