Co RD 89 over Cottonwood Slough
Fair Condition33 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Yolo |
| Location | 0.1 Mi S Of CR 23 |
| Carries | Co RD 89 |
| Crosses | Cottonwood Slough |
| Coordinates | 38.66212, -121.97083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 191.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2010) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 22C0031 |