Rhea Creek Road over Rhea Creek (snyder)
Fair Condition75 years old108 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Morrow |
| Location | 6.7 Mi SW Of HWY 74 |
| Carries | Rhea Creek Road |
| Crosses | Rhea Creek (snyder) |
| Coordinates | 45.39650, -119.78347 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 117.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 108 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10891 069300000 |