Rhea Creek Road over Rhea Creek-keene Bridge
Fair Condition96 years old102 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Morrow |
| Location | 7.00 Mi S Of HWY 74 |
| Carries | Rhea Creek Road |
| Crosses | Rhea Creek-keene Bridge |
| Coordinates | 45.39104, -119.78190 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 90.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10995 069300000 |