Willow CR RD over Balm Fork Creek
Fair Condition43 years old305 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Morrow |
| Location | 0.95 Mi E Of HWY 207 |
| Carries | Willow CR RD |
| Crosses | Balm Fork Creek |
| Coordinates | 45.33970, -119.54580 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 367.1 ft (111.9 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 1051.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 305 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10906 067800000 |