Willow CR RD over Willow Creek EB
Fair Condition43 years old38 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Morrow |
| Location | 2.55 Mi E Of HWY 207 |
| Carries | Willow CR RD |
| Crosses | Willow Creek EB |
| Coordinates | 45.34047, -119.51742 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 253.9 ft (77.4 m) |
| Max Span | 126.0 ft (38.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 727.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 38 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10907 067800000 |