Cornell Road over B-123 (2nd W. Of Tunnel)
Fair Condition40 years old11,263 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | In N W Portland |
| Carries | Cornell Road |
| Crosses | B-123 (2nd W. Of Tunnel) |
| Coordinates | 45.52775, -122.72367 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 157.2 ft (47.9 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 517.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,263 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11040A140900000 |