Cornell Road over B-124 (3rd W. Of Tunnel)
Fair Condition40 years old11,263 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | In NW Portland |
| Carries | Cornell Road |
| Crosses | B-124 (3rd W. Of Tunnel) |
| Coordinates | 45.52732, -122.72495 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 214.9 ft (65.5 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 707.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,263 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11041A140900000 |