Fas A656 over Sandy River
Poor Condition112 years old6,445 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | 040 Mi SE Troutdale |
| Carries | Fas A656 |
| Crosses | Sandy River |
| Coordinates | 45.51520, -122.36127 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 277.9 ft (84.7 m) |
| Max Span | 200.1 ft (61 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 516.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1914 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,445 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 11112 000 01132 |