Brownsmead Dike RD over Blind Slough
Fair Condition67 years old338 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 022 Mi N HWY 30 |
| Carries | Brownsmead Dike RD |
| Crosses | Blind Slough |
| Coordinates | 46.20651, -123.52528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 211.0 ft (64.3 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 527.3 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 338 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 11128 020300060 |