Hill Crest Loop RD over Big Creek
Fair Condition69 years old1,012 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 010 Mi S Knappa Jct |
| Carries | Hill Crest Loop RD |
| Crosses | Big Creek |
| Coordinates | 46.15465, -123.58850 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 150.9 ft (46 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 404.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,012 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 11142 030300391 |