Avenue S over Neawanna Creek
Fair Condition51 years old1,510 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 005 Mi E Of Seaside |
| Carries | Avenue S |
| Crosses | Neawanna Creek |
| Coordinates | 45.98260, -123.91962 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 502.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,510 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11149A110100222 |