Avenue U over Necanicum River
Fair Condition69 years old5,250 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | In City Of Seaside |
| Carries | Avenue U |
| Crosses | Necanicum River |
| Coordinates | 45.97929, -123.92727 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.0 ft (50.3 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 528.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,250 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 11150A111200001 |