County Road 90 over Bird Creek
Good Condition58 years old20 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Yolo |
| Location | 0.5 Mi South Of CR 8 |
| Carries | County Road 90 |
| Crosses | Bird Creek |
| Coordinates | 38.85387, -121.95176 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 215.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2014) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 22C0039 |