HWY 105 over Skipanon River
Fair Condition48 years old8,785 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 00.2 Mi E Ft Stevens Sec |
| Carries | HWY 105 |
| Crosses | Skipanon River |
| Coordinates | 46.16505, -123.92097 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 670.9 ft (204.5 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 2924.3 sq m |
| Main Spans | 15 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,785 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11226A105 00017 |