HWY 104 over Power Slough (alder Cr)
Good Condition37 years old5,825 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 023 Mi NW Of Warrenton |
| Carries | HWY 104 |
| Crosses | Power Slough (alder Cr) |
| Coordinates | 46.17873, -123.92946 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 234.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,825 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11233B104 00232 |