Foss Road over Salmonberry River
Fair Condition62 years old106 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Tillamook |
| Location | 11.0 Mi NE Mohler |
| Carries | Foss Road |
| Crosses | Salmonberry River |
| Coordinates | 45.74985, -123.65287 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 243.4 ft (74.2 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 541.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 106 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11280 507 01383 |