Lower Nehalem RD over Spruce Run Creek
Fair Condition39 years old28 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | At Spruce Run County Park |
| Carries | Lower Nehalem RD |
| Crosses | Spruce Run Creek |
| Coordinates | 45.81126, -123.61163 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 108.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11242 140400548 |