Pacific AVE over Nestucca River
Fair Condition53 years old3,489 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Tillamook |
| Location | Pacific City |
| Carries | Pacific AVE |
| Crosses | Nestucca River |
| Coordinates | 45.20214, -123.96486 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 428.1 ft (130.5 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 1618.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,489 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11366A915 00288 |