Blaine Road over Nestucca River
Fair Condition43 years old1,061 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Tillamook |
| Location | 03.5 Miles East Beaver |
| Carries | Blaine Road |
| Crosses | Nestucca River |
| Coordinates | 45.27944, -123.75880 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 138.1 ft (42.1 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 395.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,061 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11381A858 00371 |