C.r. #24 over South Fork Willow Slough
Good Condition57 years old681 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Yolo |
| Location | Approx. 2.5 Mi E SH 505 |
| Carries | C.r. #24 |
| Crosses | South Fork Willow Slough |
| Coordinates | 38.66359, -121.90550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 415.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 681 (2009) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 22C0046 |