Bayley Road over Chehalem Creek
Poor Condition68 years old6 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 5 Mi Wnw Of Newburg |
| Carries | Bayley Road |
| Crosses | Chehalem Creek |
| Coordinates | 45.32628, -123.07407 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 48.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11677 000 |