Kuehne Road over Millican Creek
Fair Condition70 years old3,336 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 0300 Mi N Lafayette |
| Carries | Kuehne Road |
| Crosses | Millican Creek |
| Coordinates | 45.31738, -123.09069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 73.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1974) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,336 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 11655 011 01632 |