Bucks Road over East Br.perkiomen Creek
Good Condition131 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 0.9 Mi NE Sr313 2809-c6 |
| Carries | Bucks Road |
| Crosses | East Br.perkiomen Creek |
| Coordinates | 40.40380, -75.23438 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 93.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1895 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2000) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007528 |