Spruce Lane over East Br.perkiomen Creek
Fair Condition46 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Bedminster Twp. 15h05 |
| Carries | Spruce Lane |
| Crosses | East Br.perkiomen Creek |
| Coordinates | 40.41760, -75.21950 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 102.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2001) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007540 |