Valley Road over Little Neshaminy Creek
Poor Condition61 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Longs Mill Bridge 34c01 |
| Carries | Valley Road |
| Crosses | Little Neshaminy Creek |
| Coordinates | 40.22880, -75.11990 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 534.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (1998) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007530 |