Kansas Road over Little Neshaminy Creek
Good Condition47 years old400 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Warrington Twp. 33j02 |
| Carries | Kansas Road |
| Crosses | Little Neshaminy Creek |
| Coordinates | 40.22405, -75.14499 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 125.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (1998) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007531 |