Covered Bridge RD over Pidcock Creek
Poor Condition151 years old150 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 1.4 M W Sr32 Adc 2925-g8 |
| Carries | Covered Bridge RD |
| Crosses | Pidcock Creek |
| Coordinates | 40.32700, -74.95780 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 141.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1875 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (1997) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000007536 |