Street Road over Pidcock Creek
Fair Condition72 years old500 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Buckinghm;solebury2925b10 |
| Carries | Street Road |
| Crosses | Pidcock Creek |
| Coordinates | 40.32503, -74.99335 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 74.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (1997) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007542 |