Cuttalossa Road over Cuttalossa Creek
Fair Condition94 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Solebury Township 18g09 |
| Carries | Cuttalossa Road |
| Crosses | Cuttalossa Creek |
| Coordinates | 40.39875, -75.01956 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 48.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (1997) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007538 |