Cuttalossa Road over Cuttalossa Creek
Fair Condition94 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Solebury Township 18g09 |
| Carries | Cuttalossa Road |
| Crosses | Cuttalossa Creek |
| Coordinates | 40.39696, -75.02053 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 45.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (1997) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007539 |