Elk Grove-florin R over Laguna Creek
Fair Condition79 years old19,800 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sacramento |
| Location | 0.9 Mi N Of Elk Grove Bl |
| Carries | Elk Grove-florin R |
| Crosses | Laguna Creek |
| Coordinates | 38.42129, -121.37147 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 123.0 ft (37.5 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Area | 1016.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1947 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,800 (2014) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24C0050 |