Elk Grve-florin RD over Elk Grove Creek
Good Condition50 years old8,900 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sacramento |
| Location | 0.3 Mi S Elk Grove BLVD |
| Carries | Elk Grve-florin RD |
| Crosses | Elk Grove Creek |
| Coordinates | 38.40315, -121.37138 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 159.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,900 (2014) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24C0051 |