Gruver Road over Tohickon Creek
Fair Condition101 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Bedminster;tinicum 16k02 |
| Carries | Gruver Road |
| Crosses | Tohickon Creek |
| Coordinates | 40.43596, -75.13973 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 193.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2001) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007553 |