Farm School Road over Tohickon Creek
Fair Condition150 years old150 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 1000ft W Sr611 2698-e7 |
| Carries | Farm School Road |
| Crosses | Tohickon Creek |
| Coordinates | 40.45830, -75.15960 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 152.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1876 (reconstructed 1933) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2014) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007558 |