Clymer Avenue over Mill Creek
Fair Condition151 years old201 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 0.8 Mi N SR 152 2919-k4 |
| Carries | Clymer Avenue |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 40.35140, -75.31300 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 189.0 ft (57.6 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 403.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1875 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 201 (1998) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007562 |