Hillcrest Road over Pleasant Spring Creek
Fair Condition58 years old500 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 1500 NW Orch RD 2920-d4 |
| Carries | Hillcrest Road |
| Crosses | Pleasant Spring Creek |
| Coordinates | 40.35127, -75.28739 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 42.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007611 |